Mesi. Meie igapäevane luksus

Mis on õieti luksus? Mis see muud on kui toredus, mis pakub kvaliteeti ning toitu nii hingele kui ka ihule. Mesi on emotsionaalne toiduaine, pakub lohutust, toob meelde suve ja päikese. Mis veel hea – seda võib endale lubada iga päev

Koostaja ja toimetaja Krista Kivisalu

Eesti Mesinduskogu 2024

Mesi teadlaste luubi all

 Selle trükise eesmärk on heita pilk teaduslikele uuringutele, mis käsitlevad mett ja selle mõju meie tervisele, toitumisele ja heaolule. Soovime pakkuda võimalikult terviklikku ettekujutust, mis ühendab traditsioonilise tarkuse nüüdisaegse teadusega.

 Koostaja Riin Rebane
Toimetaja Krista Kivisalu

 Eesti Mesinduskogu 2024

Varroatoosi ja kaas-nevate mesilashai-guste tõrje

 Varroalestast Varroa destructor (ingl. k. purustaja, hävitaja) on saanud praeguseks kõige tõsisem meemesilaste haigusetekitaja ja suure majandusliku kahju põhjustaja.

Autorid:  Aado Oherd ja Leo Vari

Eesti Mesinike Liit  2015

Tänapäeva mesindus

Meemesilane (Apis mellifera) on mesilase liik, keda inimene on hakanud mesindussaaduste saamiseks ja kultuurtaimede tolmeldamiseks kõige laialdasemalt kasutama.

Koostaja: Marje Riis

Eesti Mesinike Liit  2019

Süstemaatiline võitlus Varroosiga

Kui tõrjet ei tehta, siis oktoobrikuuks on peredes alles kaanetatud talvesöödaraamid, kuid mesilased on nö. "ära lennanud"

Eesti Mesindusprogramm 2020-2022

Nõukogude aja mesindus: mesinike meenutusi

Hea lugeja, hoiad käes raamatut, mis kajastab kümne mesiniku ja mesinikupaari meenutusi nõukogudeaegsest mesindusest ning mõtisklusi praegusest mesindusest.

Koostaja: Ly Lõhmus

Eesti Kutseliste Mesinike Ühing ja Tallinna Ülikool 2022

Mesiniku abiline

“Mesiniku abilises” analüüsitakse sülemlemisega seotud küsimusi, räägitakse korjemaast, emavahetusest, uute perede moodustamisest, peameekorjest, mee kvaliteedist, tõuaretusest, mesila rajamisest, sellest, kuidas meetoodangut suurendada, ja veel paljust muust.

Autor:  Antu Rohtla

Eesti Mesinike Liit  2014

Mitmekeelne mesindussõnastik

Teie ees on mitmekeelne mesindussõnastik, mis sisaldab eesti-, inglis-, saksa-, soome- ja venekeelseid mesindusalaseid ja mesindusega seotud mõisteid.

Koostaja: Katrin Linask

Eesti Mesinike Liit  2017

Mesinduse oskussõnastik

Mesinduse oskussõnastikku on koondatud mesindusalased käibelolevad mõisted. Käesolev on oskussõnastik, mis on koostatud teemade kaupa ja mille eesmärgiks on luua mesindusest tervikpilt.

Kolmas trükk. 

Autorid:  Jaak Riis ja Marje Riis

Eesti Mesinike Liit  2018

Mesinduse oskussõnastik

Mesinduse oskussõnastikku on koondatud mesindusalased käibelolevad mõisted. Käesolev on oskussõnastik, mis on koostatud teemade kaupa ja mille eesmärgiks on luua mesindusest tervikpilt.

Teine trükk. 

Autor:  Jaak Riis

Eesti Mesinike Liit  2014

Mesilasvaha ja kärjemajandus

Käesolev trükis annab mesilasvahast tervikülevaate. Siin kirjeldatakse vaha omadusi, mesilaste poolt vaha eritamist ja kärgede ehitamist, kärjemajanduse tähtsust, kärgede sorteerimist ja säilitamist.

Koostajad: Reet Karise, Sergei Kozlov, Marje Riis, Tiina Kiiker, Allan Sarap, Aili ja Tõnis Taal

Eesti Mesinike Liit  2019

Mesilaste korjetaimed

 Mesilasperede edukaks pidamiseks on lisaks mesilaspere bioloogia ja hooldusvõtete tundmisele vajalik teada ja tähtsustada ka mesilasperede ümbruses olevat korjemaad. Korjemaa hindamiseks on omakorda vaja tunda korjetaimi.

Autorid: Marje Riis ja Reet Karise

Eesti Mesinike Liit  2017

Mesilaste tervis

Mesilaste haiguste diagnoosimise eesmärgiks on võimalikult kiiresti avastada haiged pered ja teha kindlaks haiguse põhjus, et rakendada vajalikke profülaktika- ja tõrjemeetmeid. Haige mesilaspere nõrgeneb ja sageli hukkub. 

Autor: Arvi Raie

Eesti Mesinike Liit  2011

Mesilasperede tegemine

Mesilasperesid on vaja teha juurde erinevatel põhjustel: kas talvel hukkunud perede asemele on vaja uusi või on soov mesilat laiendada. Või ollakse kimpus sülemlemisega ja püütakse nii sülemlemist ära hoida. Varu-peresid tehakse ka talvekahjude ja emadepuuduse ennetamiseks. 

Autor: Aimar Lauge

Eesti Mesinike Liit  2017

Mesilasperede talvitumine

Talv on suurim väljakutse nii mesilastele kui mesinikule. Võib öelda, et mesilasperede talvitumine on kogu mesinduse telg, iga mesiniku tõeline eksam. Sellest, kuidas mesilased talvituvad, sõltub oluliselt perede areng kevadel ja tootlikkus suvel.

Autor: Kalle Toomemaa

Eesti Mesinike Liit  2018

Mesilasperede tegemine ja emade kasvatamine

Mesilasperesid on vaja teha juurde erinevatel põhjustel: kas talvel hukkunud perede asemele on vaja uusi või on soov mesilat laiendada. Selles brošüüris vaatame perede tegemise enamlevinud mooduseid ning otsime vastuseid, millal ja milliseid neist kasutada.

Autor: Aimar Lauge

Eesti Mesinike Liit  2019

VARROOS Turvaline strateegia

 Varroosivastasel võitlusel on Taanis pikk traditsioon. Siin panustatakse mahedatele meetoditele, et mesi säilitaks oma puhta loodustoote staatuse.

AutoridFlemming Vejsnæs & Ole Kilpinen

Eesti Mesinike Liit  2019

Väike tarumardikas

2014. aasta septembris leiti Itaalias Calabrias esmakordselt väike tarumardikas (VTM). Aasta hiljem on ta seal endiselt olemas. 

Arvamuse tellija: Euroopa Komisjon

Euroopa Toiduohutusamet 2015

Vaated: 202